Ziua Internațională a Toleranței 2017

În dorința noastră de a influența formarea noastră ca oameni deschiși la idei noi, suficient de toleranți, capabili să îi înțeleagă și să îi ajute pe cei care greșesc prin faptele lor, prin comportamentul și spusele lor, astăzi echipa de proiect condusă de dna. director adj. prof. Carmen Andrei, și formată din : prof. Monalisa Huștiu, Prof. Mera Emilia, Prof. Marton Aura, Prof. Crăciun Marilena, Prof. Roiniță Mariana, Prof. Dina Elena, Prof. Harko Daniela și prof. psiholog Mustățea Geanina, alături de minunații noștri elevi ai claselor VB, VC, VIA, VIC și VIIA, din Școala Gimnazială nr. 2 Codlea, a sărbătorit ZIUA INTERNAȚIONALĂ A TOLERANȚEI.

Activitatea a fost una interactivă și s-a desfășurat în colaborare cu elevi și profesori de la Școala Gimnazială Măieruș și Colegiul de Științe ”Grigore Antipa” Brașov, prin intermediul SISTEMULUI DE TELEPREZENȚĂ din dotarea școlilor noastre, sistem care și-a dovedit încă o dată utilitatea în actul educațional.

Cu această ocazie elevii claselor, coordonați de doamnele diriginte au pregătit scenete, eseuri, rebusuri cu sinonime și minunate desene, toate cu tema : TOLERANȚA

Am ajuns la concluzia că toleranţa este un concept care poate fi înţeles numai dacă este şi aplicat, deoarece teoretic cu toţii ştim cum să ne comportăm, dar, când vine vorba de ceva concret, de pus în practică … lucrurile nu mai sunt chiar atât de simple. Cel mai la îndemână este să le pretindem celorlalţi să fie toleranţi cu noi, mult mai greu ne vine să fim, la rândul nostru, toleranţi cu alţii.

Astăzi cu toții la unison am ajuns la concluzia că: Viața-i ca un bumerang. Primești ceea ce dăruiești ! Dăruiește cât mai mult din ceea ce îți dorești: dragoste, iertare, toleranță, înțelegere și bunăvoință!

Profesor coordonator

Carmen ANDREI