Diseminarea mobilitatii – Turcia 2010

DISEMINAREA MOBILITĂȚII – TURCIA 2010

Mobilitatea din Turcia a început pe 8 noiembrie si s-a încheiat pe 12 noiembrie 2010.

Prima întâlnire a grupului a fost la Ortahisar Fatih İlköğretim Okulu, şcoala noastră coordonatoare şi acest lucru a devenit prima ocazie pentru parteneri să se cunoască. Reprezentanţi din fiecare ţară au  folosit TIC pentru o scurta prezentare a institutiei lor, a oraşului lor de origine şi a ţarii  lor , precum și a  sistemului educaţional național.

În următoarele zile discuţiile s-au axat pe programul, conţinutul următoarele întâlniri şi mobilităţi pentru 2011-2012. Datele au fost stabilite, informaţii despre metodele de predare au fost schimbate. Coordonatorii din fiecare ţară implicată au utilizat TIC pentru prezentarea activităților deja realizate in proiect şi unele idei pentru activităţile viitoare. Ideea de a crea un site web cu informaţii generale despre proiect pentru fiecare şcoală şi link-uri către site-urile tuturor şcolilor a fost acceptata, ca si schimbul de adrese de e-mail  în rândul elevilor şi  adrese ale şcolilor pentru schimb de materiale, produse finite din activitățile proiectului.

In alte  zile, profesorii  au vizitat şcoala, au asistat la o lecţie în funcţie de dorinţele lor şi au adresat întrebări  partenerilor turci. Profesorul roman de chimie şi profesorul roman de limbă engleză  au fost pentru o oră profesorii elevilor turci, iar elevii români şi bulgari au participat la ora profesorului turc  de limbă engleză . Elevii  au participat  împreună la o ora de arte-craft în limba engleză  şi au confecționat brățări ale prieteniei, măşti, desene şi alte lucruri creative, ca “mari creatori”. Profesorii şi elevii au vizitat o altă şcoală primară din Ortahisar şi au asistat la o activitate din proiectul „Engleza prin cântece  şi jocuri”.

Conform planului  întâlnirii de proiect, elevii români, bulgari şi turci au prezentat o sceneta în limba engleză.

Echipa turcă a prezentat o piesa comica, echipa bulgară a avut o poveste clasica turceasca şi echipa română a avut un amestec de “ceva vechi, ceva nou, ceva tradițional, ceva împrumutat ..”, un musical. Pentru ca toată lumea a apreciat foarte mult spectacolul , acesta a fost prezentat din nou in fata tuturor şcolilor din oraş, toți  directorii si primarii de acolo fiind prezenți.

De fapt, a fost o zi specială  când oaspeţii au vizitat guvernatorul, primarii şi directorul Direcţiei Educaţiei Naţionale, în conformitate cu planul  gazdelor noastre. Reuniunea finală a reluat pe scurt toate discuţiile, principalele probleme, detaliile pentru mobilitatea din România din luna mai 2011.

Zi de  zi, oaspeţii au fost familiarizaţi cu  patrimoniului natural şi cultural al Kapadokyei si Turciei.

Coordonatorul proiectului

Prof.înv.primar Mihaela DAN

Școala Gimnazială Nr 2 Codlea

DISCLAIMER : Acest proiect a fost finanţat cu sprijinul Comisiei Europene. Această publicaţie (comunicare) reflectă numai punctul de vedere al autorului şi Comisia nu este responsabilă pentru eventuala utilizare a informaţiilor pe care le conţine .

[tfg_social_share]