Pagina sportiva

OLIMPIADA  NAŢIONALĂ A  SPORTULUI  ŞCOLAR – EDUCAŢIE  FIZICĂ  ŞI SPORT
CROS -3.XI.2012  – PARCUL TRACTORUL , BRAŞOV
       Sâmbătă,3 noiembrie 2012, s-a desfășurat faza judeţeană de cros din cadrul OLIMPIADEI NAŢIONALE A SPORTULUI ŞCOLAR, etapă înscrisă in calendarul competiţiilor sportive aferente anului școlar 2012 -2013.
            Şcoala Gimnazială nr. 2 Codlea a participat cu echipa reprezentativă de cros formată din următorii elevi:
 – Dumitriu Florin – clasa a VIII- a B,
 – Ailenei Sorin    – clasa a VI- a B,
 – Movileanu Miruna-clasa a VI-a A .
     Echipa pregătită de toţi profesorii catedrei de educaţie fizică și sport a avut un debut bun, reuşind să finalizeze traseul competiţional. Astfel, la băieţi, Ailenei Sorin a venit pe locul 34 și Dumitriu Florin pe locul 39 din 90 de participanţi. La fete ,Movileanu Miruna s-a clasat pe locul 40 din 80 de participante.
           Competiţia a avut un grad mare de dificultate datorită  distanţei și a ritmului de alergare impus: – la băieţi 1200 m , – la fete 1000 m , factori ce au determinat accelerarea puternică a aparatului cardio -respirator şi angrenarea rapidă a aparatului locomotor într -un ritm foarte accelerat, ritm ce a fost susţinut până la trecerea liniei de sosire.
        Catedra de educaţie fizică și sport felicită dăruirea și curajul de care au dat dovadă elevii participanţi la această respectabilă competiţie și le urează mult succes la competiţiile sportive următoare .
[spacer size=”20″]
Prof. educaţie fizică şi sport –Mihăilă Sebastian